Je ontkomt er niet aan: sterfelijkheid. Maarten Asscher werd er door zijn kanker-diagnose ruw mee geconfronteerd. Hij schreef daarover Elke Dag. Marnix Princen las het voor meerdanvijftig.

In Elke Dag worstelt schrijver Maarten Asscher met zijn sterfelijkheid. Een kanker-diagnose en de zware behandeling hiervan heeft dit vraagstuk dichterbij en relevanter gemaakt. Asscher reflecteert op hoe zijn beeld en begrip van sterfelijkheid gedurende zijn leven is veranderd. Om aan te sluiten bij deze veranderende visie is het boek opgedeeld in drie hoofdstukken, corresponderend met de stadia van intimiteit met de dood. Hij identificeert deze drie stadia als geen kennis van de dood, nieuwe bekende van de dood en aankomende confrontatie met de eigen dood.

Chronologische autobiografie

Deze drie opbouwende stadia lenen zich goed voor een chronologische autobiografie. Maarten Asscher beschrijft dan ook zijn eigen ervaringen met zijn evoluerende inzichten. Zijn ervaring als dichter en vertaler van gedichten verheffen zijn filosoferen door de toevoeging van relevante gedichten die inzichten geven die lastig met koude logica te bevatten zijn.

Aura van onsterfelijkheid

Elke Dag Maarten Asscher

In de verschillende stadia vergelijkt Maarten Asscher ook verschillende perspectieven door middel van historische anekdotes. Dit geeft de worsteling, ironisch genoeg, een aura van onsterfelijkheid, één die door de eeuwen heen altijd heeft gespeeld.

Het boek is niet erg dik en laat het gevoel achter dat je meer wilt lezen. Maar ook dit kan als commentaar op de worsteling met sterfelijkheid worden gezien. Bij het naderende einde wil je soms toch nog meer. Elke Dag is een waardevolle tekst voor iedereen die over het leven nadenkt, onafhankelijk van in welk stadium je nu zelf begeeft.

Lees meer

Marnix Princen las eerder Even tussen Mij en Mij, over je eigen denken onderzoeken. Ook schreef hij over het fenomeen 6-7 en de nu al dertig jaar durende Pokemonrage. Karin de Lange las Te oud om dood te gaan en Stella Ruisch onderzocht haar gevoelsleeftijd. Brigitte Leferink is gefascineerd door begraafplaatsen en schrijft er regelmatig over. Zoals over Cimitero Monumentale in Milaan en Père-Lachaise in Parijs.